Jaunumi

Sākums Jaunumi 250 pacientiem būs iespēja ārstēt aptaukošanos “AIWA Clinic”
250 pacientiem būs iespēja ārstēt aptaukošanos “AIWA Clinic”

250 pacientiem būs iespēja ārstēt aptaukošanos “AIWA Clinic”

07.10.2024.

“Veselības centru apvienības” (VCA) daudzprofilu ķirurģijas klīnikā “AIWA Clinic” līdz 2025. gada oktobrim pieredzējusi mediķu komanda īstenos Nacionālā veselības dienesta (NVD) virzīto Eiropas Savienības (ES) finansētu  pilotprojektu “Vērtībās balstīts (VBVA) bariatrijas pakalpojuma modelis”. Gandrīz 250 pacientiem būs iespēja samazināt ķermeņa lieko svaru un tā negatīvo ietekmi uz fizioloģiskajiem procesiem organismā. Latvijas veselības nozarē unikālā pilotprojekta ietvaros pacientiem ar medicīniski apstiprinātu būtisku lieko svaru no visas Latvijas būs pieejami veselības aprūpes pakalpojumi šīs slimības ārstēšanai, izmantojot ES finansējumu. 

Pilotprojektā atbilstoši vērtībās balstītiem veselības aprūpes (VBVA) principiem multidisciplināra speciālistu komanda  sniegs pakalpojumu pacientiem ar būtisku lieko svaru, kuriem dzīves labbūtību un veselību ietekmē aptaukošanās, ko pavada arī vairākas smagas slimības. Kompleksu terapiju ar bariatrijas ķirurģijas, uztura un dzīvesveida korekcijas metodēm saņems līdz 250 pacientu. Sniedzot VBVA principos balstīto multidisciplināro pakalpojumu, “AIWA Clinic” speciālisti pacientiem ar būtisku aptaukošanos izstrādās terapijas ceļa karti, noteiks pacientu atlases kritērijus,  nodrošinās ārstēšanu un pēcoperācijas uzraudzību, kā arī pēcāk apkopos un analizēs sasniegtos rezultātus.

“Vērtībās balstīta veselības aprūpe ir nozares nākotne, tāpēc ceram, ka arī pilotprojekts ar bariatrijas pakalpojuma nodrošināšanu parādīs turpmākos soļus šāda modeļa ieviešanai. Pilotprojekts, kas vērsts uz to, lai ievērojami uzlabotu dzīvi cilvēkiem ar būtisku lieko svaru, ļaus šiem pacientiem uzlabot arī savu veselību, mazinās ar aptaukošanos saistītu izraisīto slimību komplikācijas, kā arī sniegs pozitīvu ieguvumu kā veselības aprūpei, tā sabiedrībai,” norāda Nacionālā veselības dienesta projektu vadītāja Zaiga Barvida.

Aptaukošanās un liekais svars tieši ietekmē sirds un asinsvadu slimību, cukura diabēta, kā arī citu hronisku slimību attīstības un ar tām saistīto komplikāciju risku. “AIWA Clinic” virsārsts, ķirurgs Igors Troickis atzīst, ka Latvijā šī ir unikāla iespēja, ko īpaši gaidījuši tie, kuriem svara samazināšanai ir nepieciešama bariatrijas operācija, bet līdz šim viņi to nevarēja atļauties: “Aptaukošanās kā slimība ir jāārstē. Ja to nedara, var attīstīties 2. tipa cukura diabēts, hipertensija, rasties ceļu gūžu locītavu problēmas. Gadā “AIWA Clinic” veicam aptuveni 700 bariatrijas operācijas, un nereti mums ir pacienti, kuriem jau nozīmēta endoprotezēšanas operācija, taču pārmērīgi liela liekā svara dēļ tā atteikta, jo atzīts, ka endoprotēzes varētu neizturēt slodzi un operācijas vēlamais rezultāts var netikt sasniegts.”

Ārsta pieredze liecina, ka pēc bariatrijas operācijas jau pirmajā gadā 95% pacientu ir apmierināti, jo viņu veselība un dzīves kvalitāte ir uzlabojusies. “Pozitīvi, ka kopumā pēdējos gados par to, kas ir aptaukošanās, kādas ir tās  ārstēšanas iespējas, pilnveidojusies gan sabiedrības izpratne, gan ārstu zināšanas. Pie mums nonāk aizvien vairāk pacientu, kuriem varam palīdzēt. Esmu pārliecināts, ka līdz pilotprojekta noslēgumam kopīgi būsim sākuši vizmaz daļēji risināt ar aptaukošanos saistītās veselības problēmas Latvijā,” stāsta Igors Troickis.

Pilotrojektā kā sasniedzamais rezultāts noteikts noturīgs liekā svara samazinājums vismaz 25% apmērā sešu mēnešu laikā pēc operācijas un 50% samazinājums pēc 12 mēnešiem. Tāpat paredzēts, ka pacientiem nozīmīgi samazināsies cukura līmenis asinīs, asinsspiediens, holesterīna līmenis un attiecīgi arī lietojamo medikamentu daudzums. Līdz ar šādas ārstēšanas pieejamību Latvijā secīgi varētu samazināties insulta, infarkta gadījumu skaits un ar tiem saistītā invaliditāte un priekšlaicīgas nāves gadījumi, tāpat iecerēts, ka tas ierobežos finansiālo slogu pacientiem un veselības aprūpes sistēmai kopumā.

“Veselības centru apvienība” ir viens no lielākajiem privātās veselības aprūpes uzņēmumiem Latvijā ar filiālēm Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī, Bauskā, Talsos un Ķekavā. Vairāk nekā 1500 VCA darbinieki nodrošina pakalpojumus 120 specialitātēs un pakalpojumu virzienos.

 

* Pilotprojekts tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4.komponentes “Veselība” 4.3. reformu virziena “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana” 4.3.1.r. reformas “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana, kopējā valsts budžeta veselības aprūpes nozarē palielinājums” projektā “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”.

 

Par Atveseļošanas fondu

Atveseļošanas fonds (Recovery and Resilience Facility) ir EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.–2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Tās mērķis ir atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. No Atveseļošanas fonda Latvijas tautsaimniecībā līdz 2026. gada beigām paredzēts investēt 1,97 miljardus eiro, īstenojot reformas un veicot investīcijas visos sešos Atveseļošanas fonda darbības virzienos: Klimats un enerģētika (tai skaitā REPowerEU), Digitālā transformācija, Nevienlīdzības mazināšana, Ekonomikas transformācija, Veselība un Likuma vara.